Uşak Üniversitesi Banaz Meslek Yüksekokulu

 

Taban ve Tavan Puanları:  "2020 YKS ile ilk defa öğrenci alınacaktır."

 

Kazanılan Unvan: Seramik ve Cam Tasarımı Teknikeri

 

Program Hakkında:

Seramik ve Cam Tasarımı ilgili kavram ve ilkeleri özümsemiş, sektördeki kuruluşların teknik ve sanatsal anlamda ihtiyacına cevap verebilecek, kalite güvence de dahil, tasarım ve üretim birimlerinde görev alabilecek nitelikli teknik elemanlar yetiştirmektir.

Programın amacı, Endüstriyele yönelik üretim, bilgisayarlı tasarım, serbest şekillendirme, teknik çizim, Seramik cam ve çinicilik üretim yöntemlerini kapsayan dersler ile sanatsal düzeyde ve üretimde hizmet verebilecek konusunda uzman kişilerin yetişmesi sağlamaktır. Seramik ve Cam Tasarımı Programı teknik ve sanatsal temelli dersleri içeren bir eğitim sürecine sahiptir.

 

Çalışma Alanları:

Programdan mezun olan öğrenciler Seramik ve Cam sektöründe iş olanakları bulabildikleri gibi tasarım yapan ilgili sektörlerde de iş olanakları bulabilmektedirler. Model ve desen tasarımı alanında bilgisayar destekli tasarım hizmeti veren firmalarda çalışma imkanı bulabilirler. Birçok küçük çapta üretim yapan seramik atölyelerinde veya kendine ait üretim yapan atölye açabilir ve belediyelere bağlı meslek edinme kurslarında usta öğretici olarak iş imkânı yaratabilir. Özel atölye çalışmaları ile markalaşma yolunda başarı elde edebilirler.

 

Atölye ve Fiziki İmkanlar:

·         280 m2’lik bir seramik atölyesi,

·         75 m2’lik bir teknik çizim atölyesi,

·         75 m2’lik bir tasarım ve uygulama atölyesi,

·         Seramik atölyesinde 2 adet büyük seramik fırını, 1 adet deneme fırını vardır.

·         1 adet kütüphane,

·         1 adet 100 kişilik konferans salonu,

·         Bilgisayar laboratuvarı 50 adet bilgisayar “Autocad, Rhinoceros, Corel Draw, Photoshop ”

 

Dikey Geçiş:

Seramik, Cam ve Çini önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde;

·         Seramik 

·         Cam

·         Seramik ve Cam